Zbieranie nakrętek bez tajemnic – po co zbierać plastikowe nakrętki?

Co roku sprzedawanych jest kilkadziesiąt bilionów plastikowych butelek. Akcja zbierania nakrętek powraca co jakiś czas, szczególnie w przypadku zbiórek na cele charytatywne. Dlaczego zbieramy właśnie nakrętki i co można z nich zrobić? Jakie nakrętki zbierać, by były najbardziej wartościowe?

Dlaczego zbiera się akurat nakrętki od butelek?

Nakrętki plastikowe są zrobione z innego rodzaju plastiku niż same butelki. Butelki po wodzie i napojach są zazwyczaj wykonane z plastiku PET o gęstości >1,0 g/cm3, który tonie w wodzie. Nakrętki są zazwyczaj wykonane z plastiku PP lub PE o gęstości <1,0 g/cm3, a zatem utrzymują się na powierzchni wody. Surowiec ten jest cenny główne ze względu na łatwe poddawanie się recyklingowi, który w przypadku nakrętek jest bardzo opłacalny i tani.

Nakrętki łatwiej jest zebrać, przetransportować i wyczyścić niż butelki, które zazwyczaj posiadają dodatkowe etykiety. Przetwarzanie odkręconych butelek również jest prostsze. Zaoszczędza to miejsce podczas transportu i czas segregacji oraz ułatwia czyszczenie, ponieważ w butelkach nie psują się pozostałości potencjalnie niebezpiecznych cieczy. Nawet zwykłą woda zgromadzona w butelkach może negatywnie wpłynąć na proces recyklingu.

Co można zrobić z nakrętek po napojach?

Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się w czasie od 100 do 1000 lat, a nawet dłużej. Dlatego ze względu na środowisko, korzystne jest przetwarzanie już istniejącego plastiku. W procesie recyklingu nakrętki przetwarzane są na specjalny granulat, z którego następnie tworzone są nie tylko kolejne nakrętki, ale również:

  • opakowania do żywności,
  • worki na śmieci,
  • długopisy,
  • meble i narzędzia ogrodowe,
  • obudowy komputerów,
  • ramy okienne,
  • narzędzia codziennego użytku.

Jakie nakrętki zbierać?

Zbierać można wszystkie nakrętki po napojach, produktach spożywczych, kosmetykach czy butelkach z chemią gospodarczą. Nie ma znaczenia ich kształt i kolor. Ważne, by nakrętki przeznaczone do skupu nie posiadały elementów dodatkowych takich jak uszczelki, kawałki folii czy papieru. Przed wrzuceniem nakrętek do kontenera należy upewnić się, że nie ma wśród nich elementów, które mogły się przyczynić do uszkodzenia maszyn zgniatających.

Najlepiej zbierać nakrętki oznaczone symbolem “5”, “0,5” lub posiadające logo recyklingu (trójkąt z trzech strzałek), ale nakrętki bez żadnych oznaczeń również mogą być przetwarzane. Poza nakrętkami warto zbierać także elementy dodatkowe, które łączą zakrętkę z butelką. Są one wytwarzane z tego samego materiału co nakrętki i nadają się do przetworzenia.

Zbierasz plastikowe nakrętki? Sprawdź gdzie możesz je oddać

Ile kosztuje 1 kg nakrętek? Mniej niż przewiduje wiele osób. Zazwyczaj skup nakrętek plastikowych nie oferuje wyższej ceny niż 0,40 / 1 zł/kg. Jeśli nakrętki są posegregowane kolorystycznie, można uzyskać nieco wyższą kwotę, ponieważ po przetworzeniu plastik zachowuje swoją pierwotną barwę. Z różnokolorowych nakrętek można natomiast zrobić czarny granulat, który następnie posłuży do wytworzenia plastikowych elementów w kolorze czarnym.

By zbieranie nakrętek było opłacalne, musi być przeprowadzane na dużą skalę. Najlepszym rozwiązaniem jest organizacja dużych akcji, która umożliwiają zgromadzenie kilku ton plastiku gotowego do przetworzenia. Nakrętki można wrzucać do butelkomatów, specjalnie oznaczonych pojemników w sklepach, szkołach itp. lub bezpośrednio do punktów zbiórki.