Zakaz plastiku w UE. Lista opakowań jednorazowych zakazanych od 2021r.

Niepozorne plastikowe słomki czy sztućce niosą poważne straty dla środowiska. Zalegają one na dnie oceanów i są połykane przez foki, wieloryby, żółwie czy skorupiaki. Do walki z jednorazowymi plastikowymi naczyniami oraz innymi wyrobami tego typu ruszył Parlament Europejski, który wprowadzi zakaz ich używania od końca 2021 roku. Jakie przedmioty muszą zniknąć z obiegu? Sprawdź.

Nowa dyrektywa UE: zakaz jednorazowego plastiku. Powody wprowadzenia zakazu

Ok. 80 proc. odpadów morskich stanowią plastikowe słomki czy sztućce. Przedmioty, które równie mocno szkodzą środowisku, to naczynia jednorazowe, a także plastikowe patyczki. Parlament Europejski chcąc walczyć z dotykającym wszystkich problemem, postanowił wprowadzić w życie ustawę zakazującą używania plastikowych przedmiotów. Działanie to ma na celu oczyszczenie oceanów z wszelkich odpadów.

Ze względu na to, że tworzywo sztuczne bardzo długo się rozkłada, odpady gromadzą się na dnie mórz czy oceanów. Plastikowe pozostałości znajdowane są w organizmach m.in. wielorybów, żółwi, fok, skorupiaków czy ryb. Przez to wpływają też niekorzystnie na łańcuch pokarmowy człowieka – sprawiają, że jemy cząsteczki mikroplastiku. To powód, dla którego Parlament postanowił wprowadzić zakaz używania plastikowych przedmiotów.

Nowa dyrektywa ma obowiązywać od końca 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej. Zaostrzone przepisy poparło 571 posłów z nadzieją, że plan rzeczywiście zostanie wprowadzony w życie i przyniesie pozytywne efekty. Jak wszyscy wiemy, nie da się całkowicie zrezygnować z tworzywa sztucznego. Ważne jest zatem to, by wiedzieć, jak ograniczyć zużycie plastiku. W ten sposób chociaż w małym stopniu przyczynimy się do poprawy stanu środowiska.

Lista zakazanych plastików w Unii Europejskiej od końca 2021 roku

Plastikowe sztućce czy słomki to nie jedyne przedmioty, których produkcja ma być zakazana. Do końca 2021 roku wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej mają wycofać z obrotu lub ograniczyć użycie:

  • plastikowych patyczków higienicznych;
  • plastikowych widelców, noży, łyżek;
  • plastikowych mieszadełek do napojów;
  • patyczków z tworzywa sztucznego do balonów;
  • styropianowych kubeczków na napoje czy posiłki;
  • jednorazowych naczyń plastikowych na żywność;
  • innych opakowań jednorazowych.

Parlament Europejski nie zamierza poprzestać na tym działaniu. Według nowych założeń od 2025 roku nakrętki muszą być produkowane tak, aby były na stałe połączone z butelką. Dzięki temu wszystkie wieczka będą przetworzone. Mimo iż obecnie większość z nas praktykuje zbieranie plastikowych nakrętek, wiele z nich nadal jest porzuconych na chodniku czy szkolnym korytarzu.

To nie koniec zmian, jakie niesie rok 2025. Od tego momentu w obiegu mogą pozostać wyłącznie butelki, które składają się minimum z 25 proc. materiałów przetworzonych. Od 2030 roku butelki będą musiały być wykonane w 30 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu.

Czym zastąpić plastikowe słomki, sztućce, patyczki po wprowadzeniu zakazu?

Plastik plastikowi nierówny. W obiegu możemy znaleźć zarówno plastik PET, HDPE, LDPE, PP, PS czy PVC. Najbardziej szkodliwym materiałem dla środowiska jest mikroplastik. Naukowcy odkryli jego istnienie w glebie, powietrzu, oceanach, a nawet kosmetykach. Aby zminimalizować skutki jego działania, należy ograniczyć jego produkowanie. Wystarczy, że skorzystamy z zamienników przedmiotów codziennego użytku.

Czym zastąpić plastikowe słomki, sztućce czy patyczki? O wiele bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów jest całkiem sporo. Przykładowe to:

  • szkło;
  • metal;
  • papier;
  • algi morskie;
  • bambus;
  • drewno;
  • konopie przemysłowe;
  • otręby pszenne;
  • nanoceluloza;
  • grzybek kombucha;
  • słoma.

Coraz więcej kawiarni zachęca do przynoszenia swojego kubka na kawę, aby nie korzystać z jednorazowych opakowań. Plastikowe słomki zastępowane są przez papierowe czy szklane. Plastikowe patyczki do napojów wypierane są przez bardzo estetyczne, drewniane mieszadełka. W plener zabieramy własne szklanki oraz papierowe talerzyki.

Istnieje wiele alternatywnych sposobów na to, aby ograniczyć zużycie plastiku. Jego zakaz jest przełomowym momentem w historii produkcji tworzywa. Wszystko wskazuje na to, że przyniesie on pozytywne efekty.

Zakaz plastiku. Co przyniesie wycofanie jednorazowych opakowań, sztućców i słomek?

Jeśli kraje członkowskie UE rzeczywiście zastosują się do nowych przepisów, możemy liczyć na poprawę jakości wód, powietrza oraz przede wszystkim naszego zdrowia. Porządek zapanuje nie tylko na ulicach, ale w marketach, gdzie półki uginają się od ilości plastiku. Pamiętajmy, że gdy musimy już po niego sięgnąć, wybierajmy dobrej jakości tworzywo, które posłuży nam kilka lat.

Według szacunków Komisji Europejskiej wprowadzenie zakazu stosowania jednorazowych plastików wraz ze zmianą zachowań konsumenckich, może spowodować zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o ponad 3 miliony ton ekwiwalentu CO2 rocznie.

Zmiany w przepisach zagwarantują także uniknięcie środowiskowych skutków wprowadzania plastików do ekosystemów. Ich przewidywany koszt to 22 mld euro (obliczenia uwzględniają okres do roku 2030). To ogromne oszczędności dla konsumentów. Szacowane są one aż na 6,5 mld euro.

Wycofanie z obiegu jednorazowych opakowań, plastikowych słomek, sztućców czy patyczków nie niesie radości dystrybutorom tych przedmiotów. W związku z nowymi przepisami muszą oni znaleźć alternatywę dla tworzywa sztucznego. Zadowoleni nie są również prowadzący punkty gastronomiczne. W końcu z tego typu lokali wynosimy najwięcej naczyń plastikowych jednorazowych (często za dodatkową opłatą), plastikowych patyczków do mieszania oraz słomek. Te dodawane są do większości napojów.