Jak prawidłowo przygotować butelkę do zwrotu?
Przygotowanie butelki do zwrotu krok po kroku
Butelki, które chcemy wrzucić do butelkomatu lub do zwykłego pojemnika na tworzywa sztuczne, należy najpierw opróżnić i osuszyć. Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca (mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody, a to nie jest ekologiczne). Butelki i inne plastikowe opakowania należy umyć tylko wtedy, jeśli ich resztki zawartości będą powodowały nieprzyjemny zapach wydobywający się z butelkomatu. Taka sytuacja miała miejsce w Urzędzie Miasta w Krakowie, gdzie automat do butelek był pełen brudnych opakowań PET, przyniesionych przez osoby bezdomne.
Nie powinno się także usuwać etykiet – butelkomat musi odczytać kod kreskowy, aby przyjąć pojemnik. Z kolei w standardowej segregacji (przy wyrzucaniu plastiku do specjalnych żółtych pojemników) także nie usuwamy etykiet, jeśli wymaga to zużycia wody. Wyjątkiem jest informacja o tym, że etykieta wykonana jest z folii termokurczliwej (PVC) – wtedy należy ją zdjąć. Zdjęta folia PVC nie nadaje się do recyklingu, należy ją wrzucić do śmieci zmieszanych.
Przygotowanie butelki do zwrotu w automacie krok po kroku:
- Opróżnij i dokładnie osusz butelkę.
- Odkręć nakrętkę.
- Jeśli w środku butelki zalegają resztki zawartości, opłucz ją (z minimalnym użyciem wody).
- Nie zrywaj etykiety.
- Nie zgniataj butelki.
Tak przygotowaną butelkę można wrzucić do zgniatarki, maszyna sama zajmie się zmniejszeniem objętości plastiku. W przypadku przygotowywania butelek do wyrzucenia w innym punkcie segregacji odpadów, trzeba zgnieść opakowanie, żeby zajmowało mniej miejsca.
Jakie butelki można zwracać?
Przede wszystkim czyste. Trudno usuwalne elementy, wykonane z innych materiałów niż plastik oraz kleje używane do ich przytwierdzenia do butelki mogą utrudniać proces recyklingu. Ich usuwaniem zajmuje się jednak firma przygotowująca odpady do powtórnego ich wykorzystania.
Do butelkomatów można zwracać głównie plastikowe opakowania, ale niektóre maszyny – np. te w Warszawie, przyjmują także szklane butelki. Do zwrotu butelek za kaucją w butelkomatach nie potrzebujemy paragonu. Do recyklingu nadają się tylko konkretne rodzaje plastiku: PET, HDPE, LDPE i PP.
Co się dzieje z butelkami zwrotnymi?
Oddanie butelki i odzyskanie za nią kaucji to dopiero początek procesu recyklingu. Zebrane w ten sposób odpady zostają odebrane przez firmę wywożącą śmieci i wywiezione do sortowni, w których następuje proces selekcji wtórnej. Najpierw następuje podział butelek ze względu na kolor. Potem opakowania są zgniatane i w postaci bel przetransportowane do zakładu przetwórczego. Po rozpakowaniu bel ich zawartość jest myta, wszystkie zanieczyszczenia są dokładnie usuwane.
Potem oczyszczone butelki są mielone na płatki PET (jeśli zakład przetwórczy wykorzystuje akurat metodę recyklingu bez zmiany struktury chemicznej). Takie płatki zostają ponownie poddane oczyszczaniu przy pomocy urządzeń mechanicznych. Po krystalizacji i wysuszeniu materiału powstaje granulat – z tego materiału powstaną np. nowe butelki PET. Jednak po takim recyklingu mogą powstać tylko butelki do zastosowania w chemii gospodarczej (ze względów sanitarnych) oraz materiały do produkowania polaru, namiotów i plecaków.
Recykling tworzyw sztucznych może odbywać się dwoma sposobami:
- Bez zmiany struktury chemicznej – to recykling mechaniczny, w którym rozdrabnia się plastik na granulat. Ten sposób najczęściej stosowany jest przy butelkach PET.
- Ze zmianą struktury chemicznej – to recykling chemiczny, w którym degraduje się tworzywo do związków niskocząsteczkowych lub do związków wyjściowych.
Tymi sposobami można uzyskać tworzywo do nowych wyrobów plastikowych, dzięki czemu nie trzeba zwiększać produkcji plastiku na świecie.
Co można zrobić z plastiku po recyklingu?
- nowe butelki,
- pudełka na płyty CD,
- słupki drogowe, ogrodzenia,
- elementy wyposażenia samochodów,
- wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki,
- worki na śmieci,
- ramy okienne z PVC,
- butelki do chemii gospodarczej,
- płyty termoizolacyjne,
- folie,
- długopisy,
- szczoteczki do zębów,
- nici elastyczne.