Jak ograniczyć zużycie plastiku w codziennym życiu?

Plastikowe odpady to jeden z problemów cywilizacyjnych. Można z nim walczyć, wdrażając w swoje codzienne nawyki proste sposoby na ograniczenie plastiku i innych tworzyw sztucznych. Oprócz samego ograniczania można także go skutecznie recyklingować, zwracając uwagę na oznaczenia plastiku.

20 sposobów na skuteczne i proste ograniczenie plastiku

Zdążyliśmy przyzwyczaić się do tego, że plastik jest wszędzie. W przedmiotach codziennego użytku, jednorazowych naczyniach, a nawet w ubraniach. Tworzywa sztuczne znajdują się także w arktycznym lodzie i żołądkach zwierząt, głównie ryb. Skąd się tam biorą? Z naszej nadprodukcji. Według ONZ rocznie produkujemy aż 300 milionów ton śmieci. Statystyczny Polak wyrzuca w ciągu roku niemal 100 butelek PET, co w skali kraju przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy ton tych opakowań w skali roku.

Te liczby robią wrażenie, zwłaszcza jeśli dodamy, że jedna plastikowa butelka rozkłada się 500 lat! To pokazuje, że musimy ograniczyć zużycie plastiku. Przynajmniej jeśli w 2050 roku chcemy mieć w oceanach więcej ryb niż plastikowych odpadów.

Jak ograniczyć zużycie i produkcję plastiku? Wystarczy 20 prostych kroków!

  1. Zabieraj własną torbę na zakupy, aby nie kupować foliówek.
  2. Chodź do kawiarni z własnym kubkiem. Nie używasz dzięki temu jednorazowych kubków i przy okazji oszczędzasz. Niektóre kawiarnie dają zniżkę na kawę, jeśli klient ma własny kubek.
  3. Zrezygnuj, rzadziej zamawiaj lub proś o zapakowanie jedzenia na wynos we własne, wielorazowe pudełko. Jeśli zdecydujesz się rzadziej zamawiać, to przy okazji na tym zaoszczędzisz.
  4. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Zainwestuj za to w dzbanek do wody z wymiennym filtrem, który pozwala oczyścić wodę z kranu. W podróży miej ze sobą jedną butelkę i napełniaj ją w dystrybutorach wody i innych punktach.
  5. Zrezygnuj ze słomek albo wybieraj te papierowe.
  6. Kupuj patyczki do uszu z papieru lub innych materiałów biodegradowalnych.
  7. Kupuj bambusowe szczoteczki do zębów.
  8. Nie kupuj owoców zapakowanych w plastik. Owoce i warzywa możesz kupić “luzem” lub spakować je w woreczek uszyty np. z firanki.
  9. Bierz własny, ekologiczny worek na zakupy w piekarni. Kanapki do pracy możesz pakować np. w tzw. woskowijkę, zamiast w folię.
  10. Resztki jedzenia przechowuj w słoikach i plastikowych pudełkach wielokrotnego użytku.
  11. Zrezygnuj z używania plastikowych sztućców.
  12. Zastanów się, z jakich kosmetyków możesz zrezygnować. Producenci przekonali współczesne kobiety (i mężczyzn także przekonują coraz mocniej), że potrzebujemy wielu kosmetyków, aby dobrze wyglądać. Zazwyczaj połowę z tych rzeczy można z łatwością odrzucić.
  13. Kupuj kosmetyki od tzw. eko firm, które pakują swoje produkty w ekologiczne opakowania.
  14. Używaj peelingów enzymatycznych (unikaj kupowania kosmetyków z zawartością z mikroplastiku).
  15. Ogranicz sztuczną biżuterię i dodatki do stroju z tworzyw sztucznych. Stawiaj na metale szlachetne – są droższe, ale posłużą ci latami, a nie tylko przez jeden sezon
  16. Kupuj rzeczy zapakowane w opakowania pochodzące z recyklingu.
  17. Nie kupuj większości środków czystości. Sporą część z nich można zrobić samodzielnie. Przepisy na domowy płyn do szyb czy płyn do czyszczenia łazienki łatwo znaleźć w internecie. Dzięki temu nie generujesz plastikowych opakowań po chemikaliach.
  18. Zrezygnuj z kupowania z ubrań z poliestru i innych sztucznych tworzyw. Ponadto, jeśli jesteś rodzicem, zastanów się, czy twoje dziecko naprawdę potrzebuje kolejnej plastikowej zabawki?
  19. Używaj pasty do zębów w tabletkach i mydła w kostce, a nie w płynie.
  20. Jeśli kupujesz plastik, to kupuj go rozsądnie – plastikowe przedmioty do domu powinny być dobrej jakości, aby wytrzymały jak najdłużej.

Jak widać istnieje naprawdę wiele dróg do tego, aby jeszcze bardziej nie zanieczyszczać planety. Wystarczy być świadomym konsumentem i stawiać na rzeczy wielorazowego użytku.

Oznaczenia plastiku. Które tworzywo sztuczne nie nadaje się do recyklingu?

Istnieją tworzywa sztuczne, których będziemy używać mimo najszczerszych chęci całkowitej eliminacji plastiku z naszego życia – przynajmniej dopóki producenci artykułów nie zdecydują się na zmianę opakowań. Skoro już korzystamy z plastiku, to chociaż go segregujmy. Tworzywa sztuczne takie jak metale oraz plastik wrzucamy do koszy oznaczonych żółtym kolorem. Niestety nie wszystkie plastikowe odpady można recyklingować. Zanim wyrzucimy jakiś przedmiot do kosza czy też plastikową butelkę do butelkomatu, sprawdźmy jej oznaczenie – być może jest to plastik oznaczony jako “nienadający się do ponownego wykorzystania”.

Rodzaje plastiku – oznaczenia:

  • 01 – PET – z tego materiału tworzy się butelki i bluzy polarowe. Granulat z plastikowych butelek może być zastosowany do produkcji polaru – na wyprodukowanie jednej bluzy potrzeba 35 butelek.
  • 02 – HDPE – to bezpieczny plastik, którego można używać ponownie. Można w nim przechowywać żywność bez wpływu na zdrowie.
  • 03 – PVC – plastik szkodliwy dla zdrowia. Wykorzystuje się go jedynie w produktach nie związanych z żywnością (np. w rurach).
  • 04 – LDPE – wykorzystywany do foliowych reklamówek i torebek. Można go recyklingować.
  • 05 – PP – plastik stosowany jest do opakowań jogurtów i serków. Jest bezpieczny, po umyciu opakowania można je poddać recyklingowi.
  • 06 – PS – wydziela toksyny, zwłaszcza pod wpływem ciepła. Jego najpopularniejszą odmianą jest styropian.
  • 07 – inne plastiki – mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Takich tworzyw nie można użyć ponownie.

Czy ograniczanie plastiku ma sens?

Od lat 1950. do 2017 r. na całym świcie wyprodukowano 8,3 mld ton tworzyw sztucznych. Ogromna ich część trafiła do oceanów lub zalega na wysypiskach śmieci i nigdy nie zostanie przetworzona. Ziemia już jest w złym stanie, ale nie należy z tego powodu rezygnować z ekologicznego stylu życia i recyklingu. Wręcz przeciwnie.

Proste działania, takie jest przemyślane zakupy czy korzystanie ze skupu plastikowych butelek na masową skalę mogą wiele zmienić. Ponadto światowe koncerny zaczynają słuchać głosu ekologów. Przykładowo najnowsza akcja Coca Coli (firmy, która rocznie produkuje ok. 3 mln plastikowych butelek rocznie) zmierza do tego, aby 100 proc. jej opakowań w Polsce trafiało do recyklingu do 2030 roku. Obecnie firma eksperymentuje ze stworzeniem butelek z żywicy roślinnej, tzw. Plantbottle oraz butelek wykonywanych w 100 proc. z materiałów z recyklingu. Coca Cola ufundowała dwa butelkomaty, które pojawiły się w Warszawie.